22 . Yıl
Psikiyatrik Eğitim Danışma Terapi Merkezi
HER ON KADINDAN BİRİNDE VAJİNİSMUS GÖRÜLÜYOR

VAJİNİSMUS NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Vajina çevresindeki kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel birleşmesinin ağrılı ya da olanaksız hale gelmesi durumudur. Bazı kişiler bu durumu kadının cinsel birleşmeyi istememesi olarak düşünür. Oysa bu durum kadının kontrolünde olmayıp tamamen istem dışı bir olaydır.

NEDENİ NEDİR?
Vajinismus vakalarında çoğunlukla yanlış bilgilendirmeler ve cinsel korkular etkili olur. Korku ilk cinsel birleşme ya da herhangi bir nedenle jinekolojik muayene sırasında açığa çıkar. Yeni evli kadınların % 10 kadarında vajinismusa rastlandığı bildirilmektedir. Vajinismusu olan kadınlar evlilik ilişkisinde cinsel birleşme dışında sorun yaşamazlar. Ama akşam yatağa girme zamanı geldiğinde korkuları giderek artar ve ilişkiye başlama ile zirveye çıkar. Psikojenik korkular nedeni ile vajinayı çevreleyen kaslarda istem dışı kasılma olması nedeniyle eşinin ilişkiye girmesi imkânsız hale gelir. Kadını korkutarak ve baskı yaparak ilişkiye zorlanma beraberinde ciddi başka ruhsal problemleri getirir. Zorla ilişkiye zorlanan kadınlarda cinselliğe karşı soğukluk ve çeşitli cinsel işlev bozuklukları oluşabilir. Bazı vakaların 10 yılı aşkın süredir ilişki yaşamadan evliliğini sürdürdüğü görülmüştür.

KİMLERE BAŞVURULUR?
Vajinismusu olan kadınların birçoğu bu olayı kimseyle paylaşmadan durumu idare etme yoluna giderler. Genellikle eşler bu konuda anlayışlı olma eğilimindedirler. Yapılan deneyimler sıklıkla başarısızlıkla sonuçlanır ve bir süre sonra erkekte de isteksizlik başlar. Ancak aile yakınlarının durumdan haberdar olması ya da hamilelik beklentilerinin gerçekleşmemesi çare arayışlarına sebep olur. Genellikle ilk başvuru kadın doğum uzmanlarına yapılır. Ancak kadın doğum uzmanları olaya mekanik açıdan bakarlar ve ruhsal süreçleri çoğunlukla dikkate almazlar. Ne yazık ki kasları gevşetmek amacıyla aletlerle girişim uygulanan vakalar bizlere gelmektedir. Bu tedavi arayışları çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır. Vajinismus ruhsal kökenleri olan, temelde cinsel korkuların rol oynadığı istem dışı gelişen bir durumdur. Bu nedenle bu konuda deneyimi olan bir psikiyatri uzmanına başvurulmalıdır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Tedavi iyi planlanmış cinsel eğitim ve psikoterapi ile yapılır. Eğer evlilik ile ilgili olarak eşler arasında bir gönülsüzlük durumu yok ise tedavi başarısı % 100 dür. Tedaviye kadınla birlikte erkeğinde katılımı oldukça önemlidir. Erkeğin vajinismusun nasıl bir sorun olduğu konusunda bilgilendirilmesi ve terapiye katılması gerekir. Tedavide cinsellikle ilgili yanlış bilgi ve inançların düzeltilmesi esastır. Eşlere verilen ev ödevleri ve uygulamalarla tedavi sürdürülür. Kliniğimizde haftada  iki seans olmak üzere toplam 6 seanslık cinsel psikoterapi ile kadınların korkulu rüyası olan vajinismus başarı ile tedavi edilmektedir. Bazı vakalarda olaya vajinismusla birlikte depresyon, panik bozukluk ve çeşitli anksiyete bozuklukları eşlik edebilir. Bu durumda bu bozuklukların tedavisi de gereklidir.

Okunma : 3.578
Sitemizde şu anda 9 ziyaretçi bulunuyor. Sitemizi bu gün 75 , dün 173 kişi, toplamda 467.590 kişi ziyaret etti.
PEDATEM Sağlık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Rızaiye Mah. Kazım Hoca Sk. No: 15 /1 ELAZIĞ    Tel : +90 424 236 49 47    +90 424 238 13 54   www.pedatem.com   pedatem@hotmail.com
Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller Pedatem Sağlık ve Eğitim Ltd. Şti. tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgilendirme amaçlı olup tüm hakları saklıdır ve izinsiz kullanılamaz. © 2012