22 . Yıl
Psikiyatrik Eğitim Danışma Terapi Merkezi
KALP HASTALIĞI MI PANİK ATAK MI?

Kalp Rahatsızlığı Nedeniyle Hastanelere Başvuran Kişilerin Üçte Birinin Nedeni Psikolojik Kökenlidir.
Çoğu insan kalbinde sıkışma, çarpıntı hissettiğinde kendisinde bir kalp hastalığı olduğu düşüncesiyle hastanelere başvurmaktadır. Oysa gerçekte bu kişilerin önemli bir kısmında şikâyetlerin nedeni psikolojik kökenlidir. Ancak hastalar genellikle bu durumun farkında değildirler. Çoğu kez doktor doktor dolaşır, kendilerinde bir kalp hastalığı olmadığı uzman hekimler tarafından söylenmesine rağmen tatmin olmazlar.

Peki, bu şikâyetler neden olmaktadır?
Günlük yaşantımızda stres oluşturan birçok olaylar yaşarız. Sevinç, korku, endişe, hüzün gibi duyguların yaşanması sırasında kalbimizde çarpıntı, ağrı, sıkışma şikâyetleri olur. Durup dururken meydana gelen bu şikâyetler çoğunlukla kişiye bir panik hali yaşatır. Kalbim duracak, kalp krizi geçireceğim, ölüyorum, boğuluyorum gibi korku ve panik yaşatan düşünceler oluşur. Kişi bunların bu durumlarla ilişkili olduğunu bilmediğinden büyük bir korku ile doktorlara hatta hastanelerin acil servislerine başvurur. Ancak yapılan muayene ve incelemeler sonucu kalp ile ilgili bir organik hastalık tespit edilemez. Hastaya önemli bir şeyi olmadığı söylenerek evine yollanır.

Hastalar kalbinde bir şey yok, turp gibisin gibi açıklamalara rağmen neden hala doktor aramaya devam ederler?
Hasta kendi yaşadığı şikâyetlerin verdiği rahatsızlığı bildiğinden doktorun yaptığı “bir şeyin yok” açıklamalarını tatmin edici bulmaz. Bu açıklama kişide yaşamış olduğu sıkıntının anlaşılamadığı, doktorun ona teşhis koyamadığı düşüncesini doğurur. Hasta bu düşünceden hareketle kendisine doğru teşhis koyacak, derdine derman olacak yeni tedavi arayışlarına devam eder.

Sorunun kalple ilgili olmayıp psikolojik kökenli olması ne demektir?
Bazı insanlar şikâyetlerinin psikolojik ya da ruhsal olduğu açıklamasını ciddiye alınmadıkları ya da bu şikâyetleri uydurdukları şeklinde anlarlar. Oysa hastalığın psikolojik olması demek şikâyetlerine neden olan durumun kalp ya da her hangi bir organ hastalığından değil; ruhsal kökenli bir sıkıntı ile ilişkili olması demektir. Hasta gerçekten bu şikâyetleri şiddetli derecede hissetmekte ve büyük bir panik yaşamaktadır. Bu nedenle yapılan tetkiklerin ve muayenelerin sonucunun normal olduğu açıklaması hastada anlaşılmadığı duygusu yaratacaktır.

Psikolojik kökenli belirtiler nasıl olur?
Genellikle aniden kalpte bir ağrı hissi, çarpıntı, nefes daralması, ateş basması, uyuşma, boğulacakmış gibi olma, kontrolünü kaybetme ya da delirme korkusu, ölüm korkusu gibi kişiyi rahatsız eden belirtilerle başlar. Bu belirtiler birkaç saniye ile 5-10 dakika kadar sürer ve azalarak geçer. Beklenmedik bir anda gelebilecek yeni ataklar hastayı tehdit eder, kaçınma davranışlarına yol açarak sosyal ve mesleki işlevselliğini bozar. Bu hastalarda yapılan tetkik ve muayeneler sonucunda herhangi bir organik hastalık bulgusu görülmez. Bu hastalar genellikle genç kişilerdir ancak yaşlılarda da olabilir. Hastalanacak korkusuyla tek başına kalamaz, seyahat etmekten kaçınır, işini yapmakta ciddi sorunlar yaşar. Yanlarında biri olduğunda onu güvence olarak görüp kendilerini güvende hissederler.

Bu kişiler ne yapmalı, nasıl tedavi edilmeli?
Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda kalbinde bir hastalık olmayan hastaya bu sorunun psikolojik kökenli olabileceği belirtilerek psikiyatrik açıdan değerlendirme önerilmelidir. Bu hastalar bir psikiyatriste başvurarak ruhsal açıdan incelenmelidir. Çoğunluklar bu tablo halk arasında panik atak olarak bilinen bir anksiyete bozukluğudur. Ruhsal açıdan yeterli bir değerlendirmeden sonra ilaç ya da uygun bir terapi yöntemi ile tedavi edilirler.

Dr. Ömer DENİZ

Okunma : 3.352
Sitemizde şu anda 5 ziyaretçi bulunuyor. Sitemizi bu gün 58 , dün 173 kişi, toplamda 467.573 kişi ziyaret etti.
PEDATEM Sağlık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Rızaiye Mah. Kazım Hoca Sk. No: 15 /1 ELAZIĞ    Tel : +90 424 236 49 47    +90 424 238 13 54   www.pedatem.com   pedatem@hotmail.com
Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller Pedatem Sağlık ve Eğitim Ltd. Şti. tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgilendirme amaçlı olup tüm hakları saklıdır ve izinsiz kullanılamaz. © 2012