20 . Yıl
Psikiyatrik Eğitim Danışma Terapi Merkezi
OKUL KORKUSU OLAN ÇOCUKLARA NE YAPILMALI?

 

Her yıl okul çağına gelen on binlerce çocuk okula başlamaktadır. Her anne  baba okul çağına  gelen  çocuklarını  büyük bir  heyecanla okula kaydeder. Ancak  okula başlayan  çocukların % 5 kadarında  okula  başlarken, ya da ilerleyen  dönemlerde  ağlama,  sabah okula giderken bulantı ve karın  ağrıları, isteksizlik ve yoğun  endişenin eşlik  ettiği bir durum  oluşur. İşte bu durum okul fobisi olarak  adlandırılan ve tedavi  gerektiren  bir  durumdur.  Yedavi  edilmediği  taktirde çocuk okuluna  devam  edemez veya  okul  başarısında ciddi  düşüşler  olur.

Çocuk okula giderken anne babadan ayrılmakta zorlanır. Onları kaybedeceğine inanır. Özellikle anne babaya bağımlı yetişen çocuklarda yaşanan bir durumdur. Bazen  aylar  geçmesine   rağmen tek  kalmak  istemez. Zamanla ebeveynler ve öğretmenler sorun yaşamaya başlar.  Sıklıkla ilk  kez  okula  başlayan  çocuklarda görülür. Ancak yatılı okula   başlamış,  farklı  bir  ile  gitmek  zorunda  kalan orta öğrenim ve  üniversite öğrencilerinde de görülebilir.  Temelde  yatan  sebep  anne  babadan  ayrılma ve onları  kaybedeceği  korkusudur. Okula başlayan  her çocukta  biraz  kaygı  olması  normaldir. Ancak haftalar geçmesine   rağmen  okul fobisi olan  çocuklarla  işlevsellik  giderek  bozulur ve gerekli  uyumu sağlayamaz. Eğer bir  aylık  sürede   sorun  giderek  artıyor  ise   bir  uzmana danışma ihtiyacı  var  demektir.

Okul  fobisi olan  çocuklar okul kaydı,  okul  malzemelerinin  alınması  sürecinde   çok  isteklidirler.  Ancak  okul  başladığında sabah oluşan  bulantı, kusma,  karın ağrısı, ağlama   tepkileri  ile  okula  gitmek  istemez.  Gitmediği  zamanlar   tüm  şikayetler düzelir. Anne  baba  ve   öğretmenlerin  bu  sorunu olan  çocuklara azarlayıcı, korkutucu, ısrarcı ve baskıcı  davranmaları  sıkıntıyı daha da artırır. Bu istemli yapılan bir durum değildir. Ebeveynlerin  bu  durum  karşısında  gösterecekleri  kaygı  çocukların korkularını  daha da artırır. Sert tutumlu,  otoriter öğretmen tutumu korkuyu  artırır. Sakin,  güleç  yüzlü yaklaşımlar öğretmene güveni artırarak  çocuğun  uyumunu  rahatlatır.

Eğer  haftalar  geçmesine  rağmen  çocuğun  korkusu   devam  ediyor   ve  sorun  düzelmiyorsa bir  uzmana   başvurulmalıdır.  En uygun  olanı  varsa  bir  çocuk  ve ergen  psikiyatri  uzmanına, yoksa   herhangi  bir  psikiyatri  uzmanına  başvurmak  en  doğrusudur. Okul  korkusunun tedavisinde   doktor tarafından  önerilen  ilaçları  kullanmaktan  kaçınılmamalıdır. 

Okunma : 1.933
Sitemizde şu anda 1 ziyaretçi bulunuyor. Sitemizi bu gün 105 , dün 148 kişi, toplamda 373.020 kişi ziyaret etti.
PEDATEM Sağlık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Rızaiye Mah. Kazım Hoca Sk. No: 15 /1 ELAZIĞ    Tel : +90 424 236 49 47    +90 424 238 13 54   www.pedatem.com   pedatem@hotmail.com
Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller Pedatem Sağlık ve Eğitim Ltd. Şti. tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgilendirme amaçlı olup tüm hakları saklıdır ve izinsiz kullanılamaz. © 2012