22 . Yıl
Psikiyatrik Eğitim Danışma Terapi Merkezi
ANOREKSİYA NEVROZA

 

ANOREKSİYA NEVROZA

 

Anoreksiya Nevroza bireyin olağan sayılan en az vücut ağırlığına sahip olmayı reddetmesi, kilo almaktan aşırı korkması ve vücut biçimini ya da boyutunu algılamada belirgin bozukluk sergilemesidir. Ayrıca bu bozukluğu olan kadınlarda adetten kesilme (amenore) bulunur.

 

Bu bozukluğa sahip bireyler normal vücut ağırlığının altında ağırlığa sahiptirler. Ergenlik döneminde yaşıtlarının gerisinde kalabilirler.

 

Nasıl gelişir?

 

            Çoğu kez alınan gıda miktarı azaltılır. Bireyler kilo aldırıcı olarak nitelendirdikleri yiyecekleri diyetlerinden çıkarırlar. Buna ek olarak kusma, ishal yapıcı ilaçlar veya yoğun eğzersiz yaparak kilo verme yoluna giderler. Ama bir türlü verilen kilolar kişiyi tatmin etmez; bireyin vücut ağırlığının ve biçiminin değerlendirilmesi ve öneminde çarpıtılma vardır. Kendilerini devamlı şişman hissederler, ısrarlı olarak vücutlarının çeşitli bölümlerini ölçerler, sık sık tartılırlar. Kilo verme büyük başarı ve mutluluk olarak hissedilirken, kilo alınması başarısızlık ve stres kaynağıdır.

 

            Anoreksiyalı bireylerin kilo yitimi nedeniyle aşırı zaafiyet içinde kalmaları dışında doktora gelmeleri nadirdir. Çoğunlukla yakınları tarafından getirilirler.

 

Nasıl sonlanır?

 

            Başlangıç yaşı ortalama 17’dir. Bu bozukluk kadınlarda nadiren 40 yaşın üzerinde başlar. Hastalığın başlangıcı çoğunlukla stres verici bir olayla ilişkilidir. Bazı vakalar bir atak geçirdikten sonra iyileşebileceği gibi hastalık kronikleşebilir ve yıkıcı bir hal alabilir. Aç kalma, elektrolit dengesizlği, intihar nedeniyle %10 oranında ölüm görülebilir.

 

Laboratuar Bulguları Nelerdir?

 

            Kan biyokimyası normal olabilirse de aşırı aç kalmaya ve bazı ishal yapıcı maddelerin kullanılması sebebiyle kansızlık, elektrolit denge bozuklukları, troid hormon bozuklukları, kadınlık ve erkeklik hormonlarında bozukluklar görülebilir.

 

Tedavisi mümkün müdür?

 

           Tedavi çok zordur ve çoğunlukla hastaneye yatırılmayı gerektirir. Tedavi sadece bireyi değil, aileyi de kapsamalıdır. Psikoterapi ilk aşamada kullanılır. İlaç tedavisi olarak antidepresif, antipsikotik, antihistaminikler kullanılabilir. Ayrıca yukarıda belirtilen laboratuar bozuklukları için sıvı da verilmelidir.

Okunma : 3.002
Sitemizde şu anda 8 ziyaretçi bulunuyor. Sitemizi bu gün 76 , dün 173 kişi, toplamda 467.591 kişi ziyaret etti.
PEDATEM Sağlık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Rızaiye Mah. Kazım Hoca Sk. No: 15 /1 ELAZIĞ    Tel : +90 424 236 49 47    +90 424 238 13 54   www.pedatem.com   pedatem@hotmail.com
Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller Pedatem Sağlık ve Eğitim Ltd. Şti. tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgilendirme amaçlı olup tüm hakları saklıdır ve izinsiz kullanılamaz. © 2012