22 . Yıl
Psikiyatrik Eğitim Danışma Terapi Merkezi
İNTİHAR (ÖZKIYIM)

İNTİHAR (ÖZKIYIM)

 

İntihar kişinin yaşamına kendi eliyle son vermesidir. Peki, insanlar durup dururken neden bu yola başvururlar? Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Biyolojik, sosyal ve toplumsal boyutları vardır. İntihar eden kişi hayatla olan bütün bağlarını ve yaşam gücünü kaybetmiş, umutlarını yitirmiş bir noktaya gelmiştir. Bu durumdaki bir kişi sağlıklı düşünme yetisi olmayan, içinde bulunduğu durumdan çıkma gücünü bulamayan bir durumdadır. İntihar sonucu  ölümler vücuttaki  ciddi  bir  hasara bağlı olmadığından dikkatli olunması ve altta yatan ruhsal ve  diğer sorunların çözümü  halinde önlenebilir ölümlerdir.

 

İntiharların en sık nedenleri nelerdir?

 

Büün toplumlarda intiharlara en çok neden olan durumların başında ruhsal rahatsızlıklar gelir. Ruhsal rahatsızlıklar içinde de intihara en sık yol açan neden depresyondur. Toplumdaki her 100 kişiden 10 ile 20’de depresyon görülmektedir. Depresyon yaşam olaylarına bağlı olabileceği gibi biyolojik kökenli de olabilir. Ya da kişide mevcut olan bir fiziksel hastalığa ikincil olarak da gelişebilir. Nedeni ne olursa olsun depresyon tedavisi olan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

 

Depresyon belirtileri nelerdir?

 

Kişi her zamankinden daha durgun, keyifsiz, isteksizdir. İşlerini yapmakta, dikkatini toplamada zorluk çeker. Uyku düzeni ve iştah bozukluğu olabilir. Kendisine ve çevresine sevgisi azalır. Toplumsal ve mesleki işlevselliği bozulur. Kişi kurtuluşu ölümde aramaya başlar. Günlük kişisel bakımlarını yapamaz hale gelir. Sürekli olarak kendini ve çevresindeki insanları suçlama eğilimindedir. En ufak olumsuz bir olaydan kendine pay çıkarır. Aile ilişkileri bozulur.

 

Depresyonda intihar riski ne kadardır?

 

Depresyonu olanların yaklaşık %15’de intihar girişimleri gözlenir. Bu girişimlerin bir kısmı maalesef ölümle sonuçlanmaktadır.

 

Depresyonu olanlar ne yapmalı?

 

Depresyon tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Günümüzde depresyon tedavisinde oldukça etkili tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Tedavi edilmeyen depresyon bir süre sonra kronik bir nitelik kazanabilir, ya da kişiyi intihara sürükleyerek ölümle sonuçlanabilir. Bu durumda olan kişilerin mutlaka bir doktora başvurmaları ve tedavi olmaları gerekir.

 

Depresyon dışında intihara yol açan psikiyatrik rahatsızlıklar hangileridir?

 

Alkol ve madde  bağımlılığı, anksiyete bozuklukları, şizofreni ve bipolar bozuklukta da intihar riski  vardır.  Bu  sorunları  olan  kişilerin yeterli ve etkili tedavi  desteği  almamaları  halinde beklenmeyen sonuçların doğabileceği unutulmamalıdır.  

Okunma : 3.200
Sitemizde şu anda 14 ziyaretçi bulunuyor. Sitemizi bu gün 112 , dün 173 kişi, toplamda 467.627 kişi ziyaret etti.
PEDATEM Sağlık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Rızaiye Mah. Kazım Hoca Sk. No: 15 /1 ELAZIĞ    Tel : +90 424 236 49 47    +90 424 238 13 54   www.pedatem.com   pedatem@hotmail.com
Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller Pedatem Sağlık ve Eğitim Ltd. Şti. tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgilendirme amaçlı olup tüm hakları saklıdır ve izinsiz kullanılamaz. © 2012