22 . Yıl
Psikiyatrik Eğitim Danışma Terapi Merkezi
PANİK BOZUKLUK

Aşağıdaki belirtilerden en az dördünün eşlik ettiği yoğun korku ve rahatsızlık hissinin olması ile gelişen bir durumdur.

 

Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama

Terleme

Titreme ya da sarsılma

Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma

Soluğun kesilmesi

Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı duyma

Bulantı ya da karın ağrısı

Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma

Dış dünya ya da kendi gerçekliğini kaybetmiş gibi hissetme

Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu

Ölüm korkusu

Uyuşma ve karıncalanma duygusu

Üşüme, ürperme ve ateş basması

Panik atakta belirtiler 5-10 dakikalık bir sürede en yüksek düzeyine çıkar. Kişi öleceği, felç olacağı ya da kontrolünü kaybedeceği korkusu yaşar. Belirtilerin azalmasından sonra kişide yeni atakların geleceği şeklinde bir beklenti ve bazı kaçınma davranışları başlar. Tekrarlayan panik atakları ve kaçınma davranışları ile giden rahatsızlık durumuna Panik Bozukluğu denir.

Panik atak geçiren kişiler sıklıkla acil servislere başvururlar. Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda önemli bir rahatsızlıkları olmadığı söylenerek evlerine gönderilirler. Ancak çektikleri sıkıntı nedeniyle doktor doktor dolaşırlar. Gereksiz hatta zararlı birçok tetkik yaptırırlar.

Ne yapmalı?

Panik atak geçiren kişiler eğer muayenelerinde bir şeyleri olmadığı söylenmişse bir psikiyatri uzmanına başvurmalıdır. İlaç ya da psikoterapi yöntemleriyle etkili bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Okunma : 5.198
Sitemizde şu anda 13 ziyaretçi bulunuyor. Sitemizi bu gün 84 , dün 173 kişi, toplamda 467.599 kişi ziyaret etti.
PEDATEM Sağlık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Rızaiye Mah. Kazım Hoca Sk. No: 15 /1 ELAZIĞ    Tel : +90 424 236 49 47    +90 424 238 13 54   www.pedatem.com   pedatem@hotmail.com
Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller Pedatem Sağlık ve Eğitim Ltd. Şti. tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgilendirme amaçlı olup tüm hakları saklıdır ve izinsiz kullanılamaz. © 2012