22 . Yıl
Psikiyatrik Eğitim Danışma Terapi Merkezi
PSİKİYATRİDE İLAÇ KULLANIMI

Günümüzde ruhsal hastalıkların tedavisinde oldukça etkili ilaçlar geliştirilmiştir. Bu sayede birçok hastalık etkili bir şekilde tedavi edilmektedir. Ancak halk arasında psikiyatrik hastalıklarda kullanılan ilaçların alışkanlık ya da bağımlılık yaptıkları, kişiyi uyuşturarak tedavi ettikleri şeklinde yanlış inanışlar vardır. Bunda bazen psikiyatristler dışındaki hekimlerin bu konuda bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlış açıklamaları da etkili olmaktadır.

Tedavi amacıyla kullanılan ilaçların çoğu kullanım sırasında herhangi bir alışkanlık oluşturmaz. Hatta antidepresan olarak oldukça yaygın kullanılan ilaçların en az altı ay kadar kullanımı önerilmektedir. İlaçların belirtiler hafifledikten hatta tamamen geçtikten sonra bile bir süre kullanılması gereklidir.

Psikiyatrik tedavilerde kullanılan çoğu sıkıntı giderici (anksiyolitik) olan az sayıda ilaç doktor önerisi dışında gereğinden fazla kullanılırsa alışkanlık yapabilir. Bu tür ilaçlar sadece doktor kontrolünde yeşil reçete ile alınabilmektedir. Doktor önerisi ile kullanıldıklarında oldukça yararlı ilaçlardır. Ancak bazen kötü niyetli kişiler bu ilaçları amacı dışında gereğinden fazla kullanmakta ve alışkanlık kazanmaktadırlar. Bu durumdaki kişiler her defasında farklı hekimlerden yeşil reçeteye tabi ilaçları yazdırarak amacı dışında kullanabilmektedirler. Bu kişilerin bir uzman denetiminde bu alışkanlıklarından kurtulabileceği unutulmamalıdır.

Okunma : 3.110
Sitemizde şu anda 9 ziyaretçi bulunuyor. Sitemizi bu gün 77 , dün 173 kişi, toplamda 467.592 kişi ziyaret etti.
PEDATEM Sağlık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Rızaiye Mah. Kazım Hoca Sk. No: 15 /1 ELAZIĞ    Tel : +90 424 236 49 47    +90 424 238 13 54   www.pedatem.com   pedatem@hotmail.com
Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller Pedatem Sağlık ve Eğitim Ltd. Şti. tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgilendirme amaçlı olup tüm hakları saklıdır ve izinsiz kullanılamaz. © 2012