21 . Yıl
Psikiyatrik Eğitim Danışma Terapi Merkezi
TAKINTI

Obsesyon (saplantı) nedir? Obsesyon kişinin rahatsız edici bulduğu çoğu zaman istenmeden gelen ve uygunsuz olarak yaşanan, yineleyici, belirgin sıkıntıya yol açan düşünce, dürtü ya da düşlemlerdir.

Kompülsiyon (zorlantı) nedir?Kişi tarafından aşırı ya da anlamsız olduğu bilinen, obsesyona bir tepki olarak ya da olmasından korkulan şeyi önleme amacına yönelik olarak yapılan düşünce ve hareketlerdir.

  • Düzene koyma
  • Sık sık kontrol etme
  • Birtakım sözcükleri sessiz bir biçimde söyleyip durma
  • Sayı sayma gibi

Saplantı-zorlantı bozukluğunun başlama yaşı ortalama 21’dir. Hastaların %65’inde bozukluk 25 yaşından önce, %15’inde 65 yaşından sonra başlar. Görülme sıklığı %1-2 civarındadır. obsesyonlar ve kompülsiyonlar hastada aşırı zaman kaybına, işlerini yapmakta zorlanmaya ya da yapamamaya, sosyal yaşantısında bozulmaya yol açar.

 

Eşlik eden ruhsal bozukluklar

 

Depresyon

Anksiyete bozukluğu

Yeme bozukluğu

Alkol bağımlılığı

 

Tedavisi nasıl yapılır?

 

Sürekli el yıkama OKB genellikle dalgalanmalarla seyreden, kronik, yaşam boyu sürebilen bir hastalıktır. Hastalar genellikle belirtilerin başlamasından yıllar sonra doktora başvururlar. Günümüzde bu hastalığın tedavisinde oldukça etkili olan ilaçlar mevcuttur. Ancak ilaç tedavisi uzun sürelidir. Tedavi ile belirtiler tamamen ortadan kalkmayabilir, ancak hastada önemli oranda rahatlama sağlar. Bir diğer tedavi yöntemi davranışçı tedavilerdir. Yaşayarak maruz bırakma ve tepkiye engel olma gibi teknikler etkilidir. İlaç ve davranışçı tedavi birlikte kullanılabilir.

Okunma : 4.469
Sitemizde şu anda 12 ziyaretçi bulunuyor. Sitemizi bu gün 144 , dün 241 kişi, toplamda 432.501 kişi ziyaret etti.
PEDATEM Sağlık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Rızaiye Mah. Kazım Hoca Sk. No: 15 /1 ELAZIĞ    Tel : +90 424 236 49 47    +90 424 238 13 54   www.pedatem.com   pedatem@hotmail.com
Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller Pedatem Sağlık ve Eğitim Ltd. Şti. tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgilendirme amaçlı olup tüm hakları saklıdır ve izinsiz kullanılamaz. © 2012