22 . Yıl
Psikiyatrik Eğitim Danışma Terapi Merkezi
UYKU BOZUKLUĞU

 

Uyku Bozuklukları kendi başına birincil bir bozukluk olmanın yanısıra, çeşitli psikiyatrik durumlara eşlik eden b,r belirti şekl,nde de görülebilen yaygın durumlardır. Uykusuzluk (İnsomnia) erişkinlerde en sık görülen uyku patolojisidir. Uykusuzluk toplumda % 5 ile 20 oranında görülen bir durumdur. Uyku bozuklukları en sık Depresyon, Anksiyete Bozuklukları ve Alkol Madde Kullanımı ile birliktelik gösterir. Bu durumların gelişmesine sebep olur.

Aşırı uyku uykululuk bozukluğunda, gece uyku süreside uzama, gündüz devam eden bir uyku dönemi vardır. %1-3 oranında görülür. Stres, Kafa travması, alkol kullanımı, viral hastalıklar sebep olabilir.

Uykusuzluk yaşayan kişilerin % 30 kadarı alkol kullanarak uyku sorunlarına çözüm aramaktadır. Vakaların dörtte bir kadarı da reçetesiz olarak rastgele uyku düzenleyici adı altında bazı maddeler kullanmaktadır.

Uykusuzluk sorunu için hekime danışılmadan rastgele ilaç alınmamalıdır. Hipnotik ilaçlar yaşlılarda denge kaybına sebep olarak düşme ve yaralanmalara yol açabilirler.

Okunma : 3.264
Sitemizde şu anda 12 ziyaretçi bulunuyor. Sitemizi bu gün 82 , dün 173 kişi, toplamda 467.597 kişi ziyaret etti.
PEDATEM Sağlık ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.
Rızaiye Mah. Kazım Hoca Sk. No: 15 /1 ELAZIĞ    Tel : +90 424 236 49 47    +90 424 238 13 54   www.pedatem.com   pedatem@hotmail.com
Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller Pedatem Sağlık ve Eğitim Ltd. Şti. tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgilendirme amaçlı olup tüm hakları saklıdır ve izinsiz kullanılamaz. © 2012