DEPRESYON

Aşağıdaki belirtilerden beşi ya da daha fazlası bir kişide en az iki haftadır mevcut ise o kişinin depresyonu var demektir. (Sitemizde yer alan ONLİNE TESTLER bölümünde depresyon açısından  durumunuzu test edebilirsiniz)

 

Kendini üzgün ya da boşlukta hissetme

Her gün yaklaşık gün boyu süren ilgi kaybı ya da zevk alamama

Kilo kaybı ya da fazla kilo alımı

Hemen her gün uykusuzluk ya da aşırı uyku hali

Huzursuzluk, durgunluk hali

Yorgunluk, bitkinlik ya da enerji kaybının olması

Kendini değersiz bulma, suçluluk duygusu

Kendini işine vermede zorluk, konsantre olamama ya da kararsızlık

Ölüm düşünceleri, intihar düşüncesi ya da girişimi

 

TOPLUMDA DEPRESYON GÖRÜLME SIKLIĞI NE KADARDIR?

 

Daha önce depresyon geçirenlerde ya da ailesinde depresyon geçirmiş olanlarda tekrarlama olasılığı fazladır. Ancak hiç geçirmemiş olanlarda da depresyon geçirme oranı %10-15 dolayındadır.

 

DEPRESYONUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

 

Depresyon tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Günümüzde modern ilaçlar sayesinde depresyon etkili bir şekilde tedavi edilmektedir. İlaçlar dışında depresyon tedavisi psikoterapi yöntemleriyle de tedavi edilmektedir.

 

DEPRESYON TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR ALIŞKANLIK YA DA BAĞIMLILIK YAPARLAR MI?

 

Her hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlarında bazı yan etkileri vardır. Ancak bu yan etkiler hasta tarafından rahat bir şekilde tolere edilebilmektedir. Depresyon ilaçları alışkanlık yapan ilaçlar değildir. Psikiyatristler dışındaki bazı hekimler hastalara bu ilaçların alışkanlık yaptığı şeklinde yanlış bilgiler vermektedirler. Ancak bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda lütfen tedavinizi düzenleyen psikiyatri uzmanı doktorunuza danışınız.

 

TEDAVİ SÜRESİ NE KADARDIR?

 

Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar etkilerini 2-3 haftada gösterirler. 1-2 aylık tedavi sonunda ilaç etkili olmuşsa en az 6 ay tedaviye devam edilmelidir.

 

AYNI İLAÇ HER HASTADA AYNI ETKİYİ GÖSTERİR Mİ?

 

Farklı depresyon tipleri ve kişilerdeki biyolojik farklılıklar nedeniyle bir kişide etkili olan ilaç başka bir kişide istenen etkiyi göstermeyebilir. Ayrıca depresyonu olan hastalarda depresyon dışında ek olarak başka ruhsal hastalıklar da beraberinde bulunabilir. Bu nedenle hastaya göre tedavi farklılık gösterebilir.

 

DEPRESYONDAKİ KİŞİLERDE İNTİHAR RİSKİ VAR MIDIR?

 

Ruhsal hastalıklar arasında en sık intihara ve ölüme yol açan hastalık depresyondur. Bu nedenle depresyon ciddiye alınması ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

 

DEPRESYONDA CİNSEL YAŞAM NASIL ETKİLENİR?

 

Depresyonda her alanda olduğu gibi cinsel yaşantıda da gerileme olur. Çoğu hasta bu konuda hiçbir istek duymadıklarından yakınırlar. Bu durumun kalıcı olup olmadığını merak ederler. Depresyon tedavi edilirse bu konudaki sorunlarda da düzelme olur.

  • İzlenme :6.865