PSİKİYATRİDE İLAÇ KULLANIMI

Günümüzde ruhsal hastalıkların tedavisinde oldukça etkili ilaçlar geliştirilmiştir. Bu sayede birçok hastalık etkili bir şekilde tedavi edilmektedir. Ancak halk arasında psikiyatrik hastalıklarda kullanılan ilaçların alışkanlık ya da bağımlılık yaptıkları, kişiyi uyuşturarak tedavi ettikleri şeklinde yanlış inanışlar vardır. Bunda bazen psikiyatristler dışındaki hekimlerin bu konuda bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlış açıklamaları da etkili olmaktadır.

Tedavi amacıyla kullanılan ilaçların çoğu kullanım sırasında herhangi bir alışkanlık oluşturmaz. Hatta antidepresan olarak oldukça yaygın kullanılan ilaçların en az altı ay kadar kullanımı önerilmektedir. İlaçların belirtiler hafifledikten hatta tamamen geçtikten sonra bile bir süre kullanılması gereklidir.

Psikiyatrik tedavilerde kullanılan çoğu sıkıntı giderici (anksiyolitik) olan az sayıda ilaç doktor önerisi dışında gereğinden fazla kullanılırsa alışkanlık yapabilir. Bu tür ilaçlar sadece doktor kontrolünde yeşil reçete ile alınabilmektedir. Doktor önerisi ile kullanıldıklarında oldukça yararlı ilaçlardır. Ancak bazen kötü niyetli kişiler bu ilaçları amacı dışında gereğinden fazla kullanmakta ve alışkanlık kazanmaktadırlar. Bu durumdaki kişiler her defasında farklı hekimlerden yeşil reçeteye tabi ilaçları yazdırarak amacı dışında kullanabilmektedirler. Bu kişilerin bir uzman denetiminde bu alışkanlıklarından kurtulabileceği unutulmamalıdır.

  • İzlenme :4.151