UYKU BOZUKLUĞU

Uyku Bozuklukları kendi başına birincil bir bozukluk olmanın yanısıra, çeşitli psikiyatrik durumlara eşlik eden b,r belirti şekl,nde de görülebilen yaygın durumlardır. Uykusuzluk (İnsomnia) erişkinlerde en sık görülen uyku patolojisidir. Uykusuzluk toplumda % 5 ile 20 oranında görülen bir durumdur. Uyku bozuklukları en sık Depresyon, Anksiyete Bozuklukları ve Alkol Madde Kullanımı ile birliktelik gösterir. Bu durumların gelişmesine sebep olur.

Aşırı uyku uykululuk bozukluğunda, gece uyku süreside uzama, gündüz devam eden bir uyku dönemi vardır. %1-3 oranında görülür. Stres, Kafa travması, alkol kullanımı, viral hastalıklar sebep olabilir.

Uykusuzluk yaşayan kişilerin % 30 kadarı alkol kullanarak uyku sorunlarına çözüm aramaktadır. Vakaların dörtte bir kadarı da reçetesiz olarak rastgele uyku düzenleyici adı altında bazı maddeler kullanmaktadır.

Uykusuzluk sorunu için hekime danışılmadan rastgele ilaç alınmamalıdır. Hipnotik ilaçlar yaşlılarda denge kaybına sebep olarak düşme ve yaralanmalara yol açabilirler.

  • İzlenme :4.127